Projekt és Pedagógia
blokk címe
Az informatika világában változatos formában készülnek hang, kép, videó (úgynevezett média) fájlok. Azt is lehetne mondani, ahány program, ahány programkészítő cég, annyi módon rögzítik az elkészült média anyagokat. Szerencsére nem teljesen így van, de majdnem. Nagyon sok formában készülnek el média fájlok. De nit is jelent a fájl szó?
A számítógépen adatainkat és programjainkat úgynevezett fájlokban (állományokban) tároljuk, mentjük el.
Egy fájl tartalma a gép szempontjából vagy adat, vagy program. A fájlban tárolt adat lehet szöveg, kép, hang, videó, stb.
A fájlok (állományok) elnevezésének szabálya:
fálj_neve.fájl_kiterjesztése
Pl.: palanta.png
A képen a fájlnév általános felépítése látható. Egy palántanevelésről szóló fájl, ami kép típusú (a png kiterjesztés kép formátumra utal).
Minden dokumentumnak, képnek, hangnak, videónak, stb. saját névvel kell rendelkeznie. Ez a számítógépben történő azonosításban is fontos, de a régi fájlok megtalálása is könnyebb, ha olyan nevet adunk neki, ami a tartalmára emlékeztet.
A fájlkiterjesztés vagy röviden kiterjesztés olyan információ, amely segíti az operációs rendszert és a felhasználói programokat abban, hogy azonosítsa az állomány (fájl) típusát. A fájlkiterjesztés a fájl nevének végén helyezkedik el, attól ponttal elválasztva. Például a „palanta.png” fájlnév egy ’palanta’ nevű, képszerkesztő programmal készült, ’png’ formátumú képes állományt jelöl.
A kiterjesztés ma már nem minden fájlkezelő program mutatja meg, azaz nem biztos, hogy látod, amikor megnézed például egy mappa tartalmát.
A képen a Windows 10 fájlkezelő programja által egy mappában lévő fájlok listája látszik:
A fájloknak nem látszik a kiterjesztése, csak az, milyen típusú az állomány.
A „KA229-ED3022AA-EN” nevű fájl Adobe Acrobat Document típusú, olyan programmal nyitható meg, mely kezeli a „pdf” formátumú, kiterjesztésű fájlokat.
Ugyanez a mappa Total Commander programban így néz ki:
Itt már látszik az előző fájl kiterjesztése is: pdf.
Kiterjesztések, azaz fájlformátumok
A kiterjesztések utalnak arra, hogy milyen adatokat tartalmaz a fájl.
Más fájlformátumot használunk szöveges dokumentumok, képek, videók, hanganyagok vagy számítógépes programok tárolására.
Minden fájlban kettes számrendszerbeli számokat használunk az adatok tárolására. A tárolt kettes számrendszerbeli adatok jelentése attól függ, milyen jellegű adatot tárolunk.
Néhány példa, nagyon leegyszerűsítve:
Az operációs rendszerek és a fájlokat kezelő, vagy feldolgozó programok a fájlnév után található kiterjesztés alapján döntik el, hogy egy fájl mit és milyen módon tárol. Ennek megfelelően kezeli tartalmát.
Ha egy fájlkezelőben megnyitunk egy képet akkor a kiterjesztéshez rendelt alapértelmezett képszerkesztő vagy képmegjelenítő program fog elindulni. Ha a megnyitott fájl tartalma megfelel a kiterjesztés által meghatározott fájlformátum elvárásainak, akkor megtekinthetjük a képet. Ha a fájl tartalma nem teljesíti a fájlformátum leírásában szereplő követelményeket, akkor hibajelzést kapunk.
Minden fájlformátumnak megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Ha képet, dokumentumot, videót, hanganyagot, stb. szerkesztünk, akkor ezek ismeretében kell az éppen használt fájltípust kiválasztanunk.
A szerkesztő szoftverek rendszerint több fájlformátumba képesek menteni vagy exportálni az általunk készített művet. Csupán ki kell választanunk, hogy melyiket kivánjuk használni.
Az alábbi képen a Google Dokumentumok program a FÁJL-Letöltés menüpontokra kattintva mutatja, hogy milyen típusú fájlként tudja menteni a szöveges dokumentumunkat:
A már mentett fájlok kiterjesztését nem szabad módosítani, mert a megnyitáskor hibajelzést kapunk!
A hanganyagok sokféleképpen kerülhetnek számítógépünkre, mobil eszközeinkre. Letölthetjük az internetről, de mi magunk is készíthetünk, „vehetünk fel” hanganyagot. Ehhez a mobil eszközünkön vagy számítógépünkön lévő mikrofont és egy hangrögzítő programot használunk. A keletkező hanganyag formátuma (kiterjesztése) a programtól függ.
A hanghullámok megjelenítése az Audacity programban
A hanganyag minőségét általában a felvevőprogramban tudjuk állítani. A minőség és a méret mindig fontos kérdés. A nagyon jó minőségű hangok nagy méretű fájlokat eredményeznek, a kisméretű fájlok minősége pedig nem mindig jó. Itt bizony egyensúlyozni kell a jó hangzás és a még tárolható méret között.
A hang tárolása alapvetően veszteségmentes (azaz nagy méretű) vagy veszteséges, tömörítéses (azaz gyengébb minőségű) módszerrel történhet.
Legyakoribb audió formátumok a veszteségmentes hangtárolásra:
wav (Waveform Audio, más néven Audio for Windows, . a szabványt a Microsoft és az IBM 1991-ben fejlesztett ki),
pcm (a legelterjedtebb CD és DVD formátumú hangformátum),
wma (Windows Media Audio. Elsősorban Windows alapú környezetben működik),
alac (Apple Lossless Audio Codec. Apple eszközökön, pl. iTunes használatos).
Legyakoribb audió formátumok a tömörített hangtárolásra:
A képek és videók rögzítésére a hangoknál leírt törvényszerűségek érvényesek. Jó minőség, nagy fájl, kis méret, rosszabb képminőség.
Legyakoribb veszteségmentes képformátumok:
Leggyakoribb veszteséges (tömörített) képformátumok)
A videó fájlok mérete olyan hatalmas, hogy a hétköznapi gyakorlatban nem használunk veszteségmentes formátumot, csak olyat, mely valamilyen algoritmus alapján tömöríti a videót.
Leggyakoribb videóformátumok:
Tóth Imre - mesterprogram - 2019-2023
powered by Á.G.I.-CMS 1.20
admin